Košík 0x

0,00 €

História

Volvo je švédska značka, ktorej autá patria do prémiovej triedy už od roku 1927. Továrne spoločnosti Volvo Car Group sa nachádzajú vo Švédsku, Belgicku, Malajzii a v Číne a vozidlá tejto značky sú obľúbené po celom svete. Dnes je spoločnosť súčasťou čínskeho holdingu Geely Chinese.

Všetko začalo ložiskami

Ekonóm Assar Gabrielsson bol manažérom renomovanej švédskej továrne na výrobu ložísk SKF, ktorú poznáme dodnes. Tento pán sa v roku 1923 stretol na výstave v Göteborgu s konštruktérom a dizajnérom v jednej osobe Gustavom Larsonom. Ten mal už skúsenosti z Anglicka. Dostali nápad postaviť spoločne auto, ktoré bude zvládať nehostinné podmienky domáceho prostredia. To boli začiatky značky Volvo, odvodené z latinského slova valiť sa. Pôvodne to mala firma na ložiská ďaleko pred tým no názov  sa ujal a poznáme ho doteraz.

Prvý model bol kabriolet ÖV4. Mal skelet z bukového dreva a štvorvalcový 2.0 motor s výkonom 28 koní, fabriku opustil v 14. apríla. V prvom roku ich vyrobili 205 kusov. Rok na to už prišiel model s pevnou strechou PV4.
V roku 1928 automobilka začala vyrábať aj nákladné autá, prvé mali označenie s označením Series 1. O pár rokov neskôr, v roku 1936 prišiel nový model PV36, takzvaný Carioca, inšpirovaný americkým Chryslerom Airflow. Keďže vývoj šiel dopredu jeho výkon už bol 86 koní.

Volvo ako synonymum bezpečnosti

Volvo od začiatku dbá najmä na bezpečnosť cestujúcich. Za svoje pôsobenie priniesli bezpečnostné nárazu odolné sklá, detskú sedačku otočenú proti smeru jazdy, hlavové opierky, bočné airbagy proti nárazu z boku, prepracované nárazové a deformačné zóny, sedadlá so systémom WHIPS, kvôli poškodeniu chrbtice.

Prvý trojbodový bezpečnostný pás

V roku 1959 inžinier tejto spoločnosti Nils Ivar Bohlin vytvoril ako prvý na svete patentovaný trojbodový bezpečnostný pás. Spoločnosť Volvo tento patent pustilo celkom zadarmo s úmyslom zachrániť čo najviac životov. Odhaduje sa, že použitie znižuje riziko vážneho zranenia o 50-60%. Tento vynález je jeden z najdôležitejších v histórii automobilového priemyslu.

3 000 000 míľ

V roku 2013 bolo Volvo P1800S vyrobené v roku 1966 zapísané do Guinnessovej knihy rekordov ako auto s odjazdenými viac ako 3,000,000 míľami. Síce to nebolo s jedným motorom no aj tak to nemení nič na tom, že je to kus kvalitného stroja. Majiteľom tohto slávneho auta je Američan Irv Gordon, ktorý nedávno žiaľ zomrel.

Diely Volvo od profesionálov

Na našej stránke si pohodlne môžete kúpiť potrebné náhradné diely pre vaše auto značky Volvo. S dlhoročnými skúsenosťami Vám vieme poradiť s výberom dielov, ktoré budú presne pasovať do vášho auta.

2022    VolvoZone.sk